„Poznaj Polskę”: środowisko, kulturę, historię …

Uczniowie naszej szkoły skorzystali z  programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, mającego na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Oto relacja z wycieczek…

13 czerwca 2023 r. klasy 1-3 wybrały się na całodniową wycieczkę do Warszawy. Najpierw odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli wykonać wiele doświadczeń a także zapoznać się z nowoczesną technologią. Po posiłku, z pełnymi brzuchami ruszyli na zwiedzanie Zamku Królewskiego. Tam czekała na nich Pani edukatorka z lekcją „Król i jego dwór”. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego, ile osób mieszkało w Zamku, w co ubierali się dworzanie, co jedli, a nawet jak kłaniano się królowi. Po ciekawej lekcji historii, udali się na długi spacer Traktem Królewskim wraz z przewodniczką po Warszawie. Pani Izabela nie tylko pokazała im wspaniałe zabytki i ciekawe miejsca, ale także przypomniała uczniom wiele legend, o których wcześniej uczyli się w szkole. Ostatnim punktem wyprawy były wspólne lody i spacer pod Pałac Prezydencki.

Natomiast uczniowie klas starszych wybrali się na dłuższą wycieczkę.p.t. „Śląsk i okolice”. W bogatym programie każdy znalazł coś dla siebie…W zabytkowej kopalni Srebra zobaczyliśmy jak wyglądała kiedyś praca górników poszukujących tego drogiego pierwiastka. Warto było też podjąć wyprawę łódkami podziemną rzeką. W Sztolni Czarnego Pstrąga można było podziwiać jak górnicy pokonali siły natury oraz poznać niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Radością naszych nauczycieli (i nie tylko) było to, że doświadczyliśmy z bliska tego, o czym rozmawialiśmy na lekcjach. Zobaczyliśmy m.in. historię wydobywania węgla, techniki stosowane przed wiekami aż do dziś (Kopalnia Guido). Nie trzeba też dużo mówić jakie znaczenie miała nasza wizyta w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej… Kolejną atrakcją była wyprawa kolejką turystyczną Szlakiem Jana Pawła II po Wadowicach oraz muzeum jego imienia. Zwieńczeniem wyprawy była Jasna Góra, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy klasztor. Do tego wszystkiego była również wyśmienita zabawa i szalone emocje, które przez jeden dzień wycieczki zapewnił nam Park Rozrywki Energylandia.

Wdzięczni za tę wyprawę mamy teraz wiele historii do opowiedzenia, a namiastką tego, co razem przeżyliśmy niech będzie kilka zdjęć. Oczywiście gorąco dziękujemy za wspólną przygodę p. dyr Annie Jasińskiej oraz przewodniczącemu Rady Rodziców p. Waldemarowi Andrzejewskiemu:)

Wycieczki odbyła się przy współudziale programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, mającego na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Napisano w Aktualności

Nasze aktualne projekty

Do prawidłowego funkcjonowania serwisu nasza strona jak większość innych witryn wykorzystuje pliki cookies. Korzystamy z nich aby ułatwić Państwu korzystanie z serwisu.