NA PODSUMOWANIE WARSZTATÓW – RELACJA PRASOWA

Serdeczne podziękowania

dla Pani Moniki Augustyniak za relację

na temat grantu i warsztatów.

Poniżej tekst Pani Moniki. Miłej lektury:)

Dla lepszych relacji

Druga edycja warsztatów „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” powoli zmierza ku końcowi.

Dla lepszych relacji  MONIKA AUGUSTYNIAK /FOTO GOŚĆ
Podczas warsztatów rodzice dostawali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale brali też udział w scenkach, odgrywanych dramach, a także wymieniali się doświadczeniami

Zajęcia zorganizowane były przez Niepubliczną Szkołę Podstawową „Źródła” w Skierniewicach, a sfinansowane w ramach projektu „Grant na lepszy start”. 5 sobotnich spotkań w dwóch 15-osobowych grupach dotyczyło, najogólniej rzecz ujmując, budowania relacji z dziećmi i młodzieżą.

Rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, aktywne, wspierające słuchanie, motywowanie dziecka do współdziałania i samodzielności, budowanie poczucia własnej wartości, konstruktywne rozwiązywanie konfliktów i wiele innych tematów poruszanych było w formie warsztatów psychologicznych, gdzie oprócz części teoretycznej dużą część czasu poświęcono na części praktyczną. Wspólne dochodzenie do rozwiązywania problemów, wymiana doświadczeń między rodzicami, odgrywanie scenek z podziałem na role, dramy i praca w grupach to metody, które miały pomóc przyswoić tematykę spotkań.

– Książkę „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, na której opierają się warsztaty, czytaliśmy jakiś czas temu, ale nie udało nam się wcielić jej w życie – opowiada Małgorzata Żółtowska, mama dorosłego syna i kilkuletnich Nikodema i Zosi. – Tutaj szukamy wspólnych rozwiązań odpowiednich dla naszych dzieci, wspieramy się we wprowadzaniu nowych metod w życie, dlatego efekty są znacznie bardziej widoczne – dodaje pani Małgorzata tłumacząc, że od kiedy chodzi na kurs, znacznie bardziej rozumie samą siebie, swojego męża i dzieci.

Ukończenie „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”jest zobowiązaniem, jakiego podejmują się rodzice uczniów przystępujących do nauki w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Źródła”. I choć na początku wielu z nich miało obawy, czy spędzenie kilku sobót na kursie wychowawczym jest dobrym pomysłem, dziś zgodnie twierdzą, że spotkania zrodziły w nich tak wiele pytań i refleksji wychowawczych, że chętnie przedłużyliby czas trwania warsztatów.

Więcej na temat „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” w 50. numerze papierowego wydania „Gościa Łowickiego” na 14 grudnia oraz TUTAJ.

Monika Augustyniak

źródło: http://lowicz.gosc.pl/doc/2272487.Dla-lepszych-relacji

Napisano w Aktualności

Nasze aktualne projekty

Do prawidłowego funkcjonowania serwisu nasza strona jak większość innych witryn wykorzystuje pliki cookies. Korzystamy z nich aby ułatwić Państwu korzystanie z serwisu.