Konsultacje ws. programu „Rodzina 500+”

W środę 13 stycznia 2016 r., w Sejmie RP odbyły się konsultacje z udziałem organizacji pozarządowych nad programem „Rodzina 500+”. W konsultacjach tych uczestniczyli także przedstawiciele naszej fundacji – Teresa Bibik i Szymon Adamala. Zaproszenie na to spotkanie dostaliśmy od Przewodniczącego  Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej, pana posła Piotra Uścińskiego.
Pomoc 500 zł ma być przyznawana na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku pierwszego dziecka warunkiem otrzymania wsparcia będzie próg dochodowy.Przyjmowanie wniosków o wsparcie rozpocznie się w pierwszym półroczu tego roku. Główne filary rządowego projektu podczas posiedzenia komisji przedstawił Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej:

– 500 zł jest nieopodatkowane. To jest 500 zł netto, czyli to nie wchodzi do dochodu, który jest wyliczany przy wypełnianiu deklaracji PIT. Druga kwestia – nie ma zmian w ulgach podatkowych, czyli ulga podatkowa zostaje taka, jak jest, progresywna w zależności od liczby dzieci. Pierwsze i drugie dziecko, trzecie, czwarte i kolejne to rosnące ulgi. Również to, co działa od 2015 roku – ulga jest odliczana również od wszystkich danin publicznych, a nie tylko i wyłącznie od zapłaconego podatku. Trzecia kwestia to jest na pierwsze dziecko. I to przewiduje projekt. Przewidujemy kryterium dochodowe w wysokości 800 zł netto na osobę w rodzinie. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne to jest to 1200 zł na osobę w rodzinie. To jest na pierwsze dziecko. Na drugie dziecko ustawa przewiduje, że wypłata jest bez kryterium dochodowego – tłumaczył wiceminister Bartosz Marczuk.

Zgodnie z projektem świadczenie będzie wypłacał urząd miasta, gminy, Ośrodek Pomocy Społecznej lub gminne centra świadczeń rodzinnych. W załączniku projekt ustawy,  o której debatowaliśmy wczoraj w sejmie.

20160113_112244 20160113_110538 20160113_110408

projekt-ustawy-o-pomocy-panstwa-w-wychowywaniu-dzieci-program-500-plus

Napisano w Aktualności

Nasze aktualne projekty

Do prawidłowego funkcjonowania serwisu nasza strona jak większość innych witryn wykorzystuje pliki cookies. Korzystamy z nich aby ułatwić Państwu korzystanie z serwisu.